مکان های زیارتی نجف | از حرم مطهر تا قبرستان وادی السلام + اماکن متبرک

مکان های زیارتی نجف اشرف: معرفی تمام جاهای زیارتی که هر زائری باید بداند!

سحر علیزاده 27 اردیبهشت 1403 0 comment
مکان های زیارتی نجف

صلی الله علیک یا امیرالمومنین یا علی بن ابی طالب! چطور می توان شوق زیارت مولایمان امام علی (ع) را از سرمان بیرون کنیم؟ نجف است و یک ستاره درخشان! نجف است و یک بهشت روحانی! نجف است و یک قلب تپنده در سینه زائران! اما سفر نجف، سفری نیست که تنها به زیارت امام جانان ختم شود، پر است از مکان های زیارتی! پر است از قبور مسلمانانی که به عشق امام در جوارش آرمیده اند. بیایید بیشتر با جای جای زیارتی شهر اماممان آشنا شویم تا در سفر به نجف از زائران دیگر جا نمانیم و بدانیم به چه جاهای زیارتی برویم؟

مکان های زیارتی نجف اشرف: حرم مطهر حضرت امیر المومنین علی (ع)

حرم حضرت امام علی (ع) در مرکز شهر نجف کشور عراق قرار دارد. حرم امام علی (ع) طبق وصیت ایشان حدود 150 سال از دید عموم پنهان بود تا اینکه امام صادق (ع) آن را در مضجع عمومی به شاگردان و ارادتمندانش نشان دادند و برای برخی از آنان زیارت نامه و نحوه زیارت را آموزش دادند. هم اکنون بارگاه منور ایشان مملو از رائرانی است که به شوق زیارت از سراسر جهان راهی نجف می شوند. حرم امام علی از آن زمان تا کنون توسعه زیادی یافته است و افرادی چون عضد الدوله دیلمی و شاه صفی بارگاه حضرت را مجدد بازسازی کردند. به خصوص پس از سقوط صدام حرم امام توسط ایرانیان توسعه زیادی یافته است. امروزه حرم امام علی (ع) چهار درب، پنج ایوان و یک صحن بزرگ و یک ضریح دارد.

مکان های زیارتی نجف اشرف حرم امام علی

بناهای مهم نزدیک حرم امام علی (ع)

در جوار حرم مطهر امام علی (ع) بناهای مهمی وجود دارد که برخی از آنان جزیی از حرم به شمار می روند و بازدید از آن خالی از لطف نیست:

  • مسجد عمران بن شاهین

از قدیمی ترین مساجد نجف به شمار می رود و در قسمت شمالی صحن قرار دارد. ساخت این مسجد به سبب نذری بوده است که عمران بن شاهین به سبب بخشش خود توسط عضد الدوله نیت داشته است. در نهایت عضد الدوله وی را بخشیده است و عمران بن شاهین به احداث این مسجد در قرن چهارم هجری مشغول می شود. این مسجد پس از سقوط صدام، به صورت شبستانی زیبا بازسازی شده است.

  • مسجد الخضراء و مزار آیت الله خویی

مسجد خضراء از قدیمی ترین مساجدی است که در ضلع شمال شرقی قرار دارد و دارای دو درب است. این مسجد اغلب محل تدریس آیت الله خویی بوده و هم اکنون محل دفن ایشان نیز است.

  • آرامگاه حضرت آدم و حضرت نوح

بر اساس روایات ائمه حضرت نوح و حضرت آدم در کنار بدن امام علی (ع) دفن شده اند و از امام محمد باقر (ع) و نیز امام جعفر صادق (ع) نقل شده که امیرالمومنین علی (ع) در قبر نوح یا کنار پدرش به خاک سپرده شد. همچنین در روایت ابن قولویه اشاره شده که امام صادق (ع) به مفضل می گوید که اگر قبر امیر مومنان را در نجف زیارت کردی، بدان که آدم و نوح را زیارت می کنی.

مکان های زیارتی نجف قبر حضرت ادم
  • کتابخانه اختصاصی امام علی (ع)

و حدیث زیبای پیامبر اکرم (ص) که فرمود: من شهر دانشم و علی دروازه آن است، آنکه دانش می خواهد، باید از این دروازه در آید. و الحمدلله رب العالمین در حرم مطهر امام علی (ع) کتابخانه ای اختصاصی حضرت قرار دارد. در این کتابخانه کتب نفیسی به زبان عربی وجود دارد که همه و همه حاصل دسترنج عالمان علوم اسلامی است که خواندشان برایمان بس گوارا و دلچسب است. محال است به نجف بروید و از این کتابخانه بازدید نکنید.

مکان های زیارتی نجف: مقام حضرت زین العابدین

در نزدیکی حرم مطهر امام علی (ع) مکانی وجود دارد که گفته می شود آن حضرت برای زیارت جدش در این محل اقامت کرده و از آنجا به بعد با پای پیاده به سوی حرم و مرقد مطهر پیاده گام بر می داشتند. مکان دیگری نیز وجود دارد که در آن امام زین العابدین به نماز مشغول می شدند. این مسجد تعمیر و بازسازی شده است و ساختمان صحن هنگام باز کردن درب غربی از بین رفته است.

مکان های زیارتی نجف: مقام حضرت حجت و امام صادق

یکی دیگر از مکان های مقدس که در نجف قرار دارد، به عنوان مقام حضرت حجت و حضرت امام صادق است که در سه محل نماز اقامه کردند.

  • محل اول: مرقد امام علی (ع)
  • محل دوم: (محلی که سر مطهر امام حسین را هنگام انتقال به کوفه مدتی در آنجا بر زمین نهادند)
  • محل سوم: محل منبر حضرت قائم (عج)

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام مزار مسلمانان و شیعیانی است که در نزدیکی حرم مهطر امام علی آرام گرفته اند. این قبرستان در شمال شهر نجف قرار دارد و 20 هزار متر مساحت دارد. شیعیان زیادی وصیت کرده اند که قبل از مرگ آنان را به نجف برده و در قبرستان وادی السلام دفن کنند.

مکان های زیارتی نجف قبرستان وادی السلام

آرامگاه حضرت هود و صالح در قبرستان وادی السلام

مقبره حضرت هود و حضرت صالح در بخش ابتدایی این قبرستان قرار دارد. گردشگران زیادی برای زیارت و بازدید این دو مقبره نیز وارد قبرستان وادی السلام می شوند.

آرامگاه کمیل بن زیاد نخعی

کمیل بن زیاد نخغی از یاران خاص امیر مومنان و از اصحاب سر آن حضرت بوده که توسط حجاج ثقفی به شهادت رسیده است. آرامگاه او به یکی از زیارتگاه های معروف نجف تبدیل شده است. کمیل بن زیاد نخعی از یاران با وفای حضرت امام علی بوده که دعای کمیل به نام وی مشهور است و از آن حضرت به صورت مستقیم آموخته است.

تپه ثویه

تپه ثویه یکی دیگر از محل های مشهور نجف است که شخصیت های مهمی چون رشید هجری (از اصحاب امام علی (ع))، عمروبن حمق خزاعی (از یاران امام علی و مولف کتاب اسرار آل محمد ) و نصربن مزاحم منقری (مولف کتاب وقعه صفین) در آن به خاک سپرده شده اند.

آرامگاه شیخ طوسی

شیخ طوسی از مشاهیر امامیه و موسس حوزه علمیه نجف است. هنگامی که شیخ طوسی وفات یافت در خانه خود مدفون گردید که پس از مدتی به عنوان مسجد شیخ طوسی در شمال حرم مطهر مورد استفاده عموم قرار گرفت.

و در این مقاله از مای سفر سعی کردیم تمامی مکان های زیارتی نجف را معرفی کنیم تا زائرین حضرت با اطلاعات کاملتری رهسپار کوی عشق شوند. آری نجف همواره بهشت روحانی است که شیعیان را به سوی خود می کشاند. اگر شما هم رهسپار امامان هستید، حتما به زیارت مقبره حضرت نوح و آدم و قبرستان وادی السلام و.. بروید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.